بهترین روش برای حمام کردن نوزاد

شامپو و شامپو بدن یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها نسبت به بهترین روش برای حمام کردن نوزاد است، برای بسیاری از والدین این مسأله می‌تواند تعجب برانگیز باشد که بدانند نوزاد تازه متولد شده هر روز نیاز خاص به حمام کردن ندارد.
بلکه دو یا سه بار حمام در هفته با استفاده از شامپو‌های مناسب کافی است.
اما باید روزانه صورت، گردن، دست‌ها و قسمت‌های زیرین بدن کودک را با استفاده از یک دستمال تمیز کنید و قسمت پوشک را کاملاً بعد از تعویض پوشک با شامپو‌های مخصوص شستشو دهید.

تا انتهای این مقاله با فروشگاه چک چونه همراه باشید.

بهترین روش برای حمام کردن نوزاد

از نظر بازه زمانی برای بهترین روش برای حمام کردن نوزاد، انجام اولین حمام نوزاد به خود شما بستگی دارد!
ممکن است دوست بخواهید پس از تولد، چند روز صبر کنید، در این صورت می‌توانید در همان روز‌های اول به جای حمام‌های کامل، تنها قسمت‌های مختلف بدن او را پاک کنید و سپس با گذشت زمان نوزاد را حمام کنید.
اما می‌توانید قصد به محض آوردن کودک خود به خانه، با رعایت نکات مهم یک حمام کامل برای نوزاد را انجام دهید.
درصورت کلی زمان بسیار مهم نیست و روش حمام با انتخاب شامپو مناسب مورد توجه است.

برای حمام کردن نوزاد، روش‌های بسیار زیادی وجود دارد اما از بهترین روش‌های ممکن در این قسمت چند مورد با استفاده از انتخاب بهترین نمونه‌های شامپو بچه و شامپو بدن برای شما بیان کردیم.

شستن نوزاد در روز‌های اول بدون حمام کردن

بسیاری از افراد علاقه ندارند کودک خود را در روز‌های اول تولد به حمام ببرند و این موضوع عجیب نیست، به جای اینکه روزانه یا در روز‌های اول تولد نوزاد را به یک حمام کامل ببرید، گاهی اوقات کافی است که نوزاد خود را با دستمال پاک کنید.
در این روش کافی است که صورت، گردن، دست‌ها و پایین بدن کودک را تمیز کنید.

گاهی اوقات متخصصان توصیه می‌کنند که بهتر است جهت مراقبت از بند ناف نوزاد اولین حمام تو را تا کنده شدن کامل بند ناف به تعویق بیندازید و از همین روش در روز‌های اولیه تولد استفاده کنید.
در این روش استفاده از یک اسفنج یا دستمال مرطوب برای شستن قسمت‌هایی از بدن نوزاد بدون فشار به بدن بهترین راه است.
اما از نظر برخی افراد نیز استفاده از پنبه از نظر بهداشتی به مراتب بهتر است، زیرا برای هر قسمت از بدن کودک خود به یک قطعه تازه نیاز دارید و تکه استفاده شده قبلی را به صورت کامل دور خواهید انداخت.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن قسمت‌هایی از بدن نوزاد:
برای تمیز کردن قسمت‌های از بدن نوزاد شما نیاز به یک کاسه آب گرم بزرگ، حوله، مقداری پنبه یا اسفنج حمام، پوشک تازه و لباس‌های تمیز برای نوزاد خود دارید.

شستن نوزاد در روز‌های اول بدون حمام کردن

مطالب پیشنهادی: روتین مراقبت پوست خشک

روش حمام کردن نوزاد بدون آب 

برای اینکار شما باید لباس نازکی بر تن نوزاد نمایید و او را در یک حوله بپیچید و روی یک تشک تمیز و بهداشتی تعویض قرار دهید.
سپس تکه‌ای از پنبه را برای شستن قسمت مورد نظر در آب قرار دهید، دقت داشته باشید که باید مرطوب باشد، اما آب زیادی از آن نچکد زیرا می‌تواند باعث ایجاد آلودگی در بدن شود.
سپس از صورت شروع کنید و به آرامی دور چشم کودک خود را پاک کنید، از بینی شروع کنید و به سمت بیرون حرکت کنید. دقت داشته باشید که حتماً برای هر چشم از تکه جدیدی از پنبه استفاده کنید.

پس از صورت گوش‌ها را تمیز کنید، برای این کار پنبه دیگر بردارید و از آن برای پاک کردن گوش، اما نه در داخل آن‌ها بلکه از بیرون گوشی استفاده کنید.
دقت داشته باشید، هرگز گوش پاک کن یا چیز دیگری را داخل گوش کودک و نوزاد قرار ندهید، زیرا در صورت حرکت کودک بسیار خطرناک می‌باشد. در نهایت برای شستن بقیه صورت، گردن و دست‌های کودک خود از همین روش استفاده کنید.

در پایان شستشو پوشک را از بدن نوزاد خارج کنید و قسمت جلوی بدن او را با یک تکه پنبه تازه بشویید. باید دقت کنید.

حمام کردن نوزاد به صورت کامل

حمام کردن نوزاد به صورت کامل

اگر برای اولین حمام نوزاد خود مقداری نگران هستید، باید بگوییم این نگرانی برای تمامی مادرهاست، زیرا حمام کردن کودک تازه متولد شده به دلیل لغزندگی نوزاد امری نگران‌کننده برای اکثر مادران است.
اما پس از انجام اولین بار بسیار آسان خواهد شد، کافی است که به انجام تمرینات با انتخاب درست شامپو و شامپو بدن کودک بیان شده در این قسمت بپردازید.

البته قابل ذکر است که شما برای حمام نوزاد می‌توانید از کمک همسرتان یا مادر بزرگ‌های نوزاد و بستگان نزدیک که در اینکار تجربه دارند، استفاده کنید تا نگرانی کمتری داشته باشید.
دقت داشته باشید که از شروع حمام کردن نوزاد، باید اتاق به اندازه کافی گرم باشد و همه چیز وسایل حمام مانندحوله، شامپو، شامپوبدن، مقداری پنبه، پوشک‌تمیز، اسفنج و… آماده شود.

مطالب پیشنهادی: روتین مراقبت پوست چرب

شامپو و شامپو بدن برای حمام نوزاد

دقت داشته باشید، اگر نوزاد شما تازه متولد است بهتر است در زمان حمام کردن از شامپو و شامپو بدن نوزاد استفاده نکنید.
زیرا پوست نوزاد در این مدت بسیار نازک و حساس می‌باشد و استفاده از هرگونه شامپو می‌تواند آسیب‌رسان به بافت و ساختار اصلی پوست شود، اما، بعد از زمان تقریبی بین دو هفته تا یک ماه و برای برخی از کودکان بیشتر از یک ماه، پوست کودک سد محافظتی خود را ایجاد می‌کند و مواد شیمیایی روی آن تأثیر نخواهد گذاشت. پس از ایجاد سد ایمنی، حتی در آن زمان، علاوه بر شامپو و شامپو بدن می‌توانید از یک کرم مرطوب کننده نیز برای مناطق خشک پوست استفاده کنید.

چک چونه

مراحل حمام کردن نوزاد

ظرف حمام کودک را با عمق حدود ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر برای شستشو با دمای مناسب از آب پر کنید.
آب را کاملاً هم بزنید تا دمای آن کم و یکدست شود، حتماً در این مرحله دمای حمام نوزاد را مجدد بررسی کنید تا حدود ۳۷ درجه سانتی گراد باشد.
نوزاد تازه متولد شده خود را در آغوش خود با دقت بگیرید و صورت او را با پنبه مرطوب بدون ایجاد فشار تمیز کنید. برای این کار مانند روش قبل از بینی شروع کرده و به سمت بیرون حرکت کرده و دور چشم را به وسیله پنبه جداگانه تمیز کنید.
کودک خود را از روی وان یا کاسه نگه دارید و مو‌های او را با دقت با دست خود بشویید، در این مرحله بهتر است از همسر خود نیز کمک بگیرید.پس از شستن سر باید پوشک را بردارید تا بتوانید تمام قسمت‌های پایین بدن را با آب بشویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه