روتین مراقبت پوست خشک

پوست خشک یکی از حساس ترین پوست های موجود است که کمی سفت شده و انعطاف ندارد. به همین دلیل شما روی سطح پوست مشاهده کننده پوسته پوسته شدن، خشکی بسیار زیاد، انواع بیماری ها، جوش ها و… خواهد بود.

به همین دلیل در این متن روتین مراقبت از پوست خشک را با استفاده از آبرسان، کرم مرطوب کننده، کرم ضد آفتاب، کرم لایه بردار و… معرفی کرده ایم.

پوست خشک چیست

برای اینکه شما یک روتین مناسب انجام دهید در ابتدا باید مطمئن باشید که پوست شما از نمونه پوست های خشک است، از آسیب های وارد به پوست خشک می توانیم به ترک های پوست، پوسته پوسته شدن، کدر شدن پوست، سفتی بالای پوست، شطرنجی شدن پوست، خارش و در برخی از موارد نیز سرخی نیز اشاره کنیم.

اگر شما نیز این علائم را در پوست خود مشاهده می کنید به صورت حتم باید از روتین پوست خشک برای درمان استفاده کنید.

پوست خشک چیست

روتین مراقبت پوست خشک

روتین پوست خشک با توجه به چند کرم اصلی و آبرسان انجام می شود تا عوارض پوست شما را کمتر کرده و علائم خشکی را در پوست از بین ببرد.

اگر شما در انجام روتین مراقبت پوست خشک مداومت داشته باشید و از قوانین ذکر شده برای روتین پوست خشک پیروی کنید با مرور زمان تمامی مشکلات پوست خود را برطرف خواهید کرد.

روتین مراقبت پوست خشک

چگونگی انجام روتین پوست خشک

1 ــ پوست خود را با استفاده از آب ولرم شستشو دهید

بسیاری از افراد تصور دارند که با استفاده از آب داغ برای شستشوی پوست خود باعث میشوند تا خشکی پوست از بین بروند. در صورتی که آب گرم یا آب سرد محرکی برای پوست خشک است و حالت آن را تشدید خواهد کرد.

از نظر علمی آب گرم میتواند تمامی چربی های روی سطح پوست شما را از بین برده و باعث ایجاد خشکی شدید روی پوست شما با گذشت چند دقیقه باشد.

2 ــ پوست خود را تمیز کنید

شستشوی پوست یکی از عامل های تمیز کننده اصلی پوست صورت است. اما شما برای بلند کردن تمامی مواد آرایشی از روی پوست خود می توانید از محصولات پاک کننده آرایش بسیار سبک استفاده کنید تا گرد و غبار و آرایش به صورت کامل از روی پوست شما پاک شود.

3 ــ استفاده از آبرسان

استفاده از آبرسان اصلی ترین مرحله روتین مراقبت پوست خشک به شمار می آید زیرا پوست شما نیاز به آبرسانی و تجدید قوا دارد. شما میتوانید با استفاده از آبرسان های قوی کارخانه ای و آبرسان های خانگی پوست خود را تقویت کنید.

دقت داشته باشید استفاده از آبرسان معمولا در روتین شبانه بهتر است.
پوست نیاز به مدت زمان طولانی برای آبرسانی دارد و بسیار از افراد صبح زمان کافی برای استفاده از آبرسان را ندارند.

کرم و ژل آبرسان

4 ــ استفاده از کرم مرطوب کننده

کرم مرطوب کننده پس از آبرسان به عنوان دومین محصول مورد نیاز برای روتین مراقبت پوست خشک شناخته می شود.
بسیاری از افراد تصور دارند که کرم مرطوب کننده فقط زمانی که خشکی بسیار زیادی را در پوست مشاهده می کنند، باید مورد استفاده قرار گیرد.

در صورتی که کرم مرطوب کننده هر صبح و شب به صورت روزانه باید استفاده شود.

از بهترین زمان هایی که شما می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. همچنین می توانیم به بعد از حمام، بعد از شستن صورت، قبل از خواب در روتین شبانه، صبح پس از بیدار شدن و قبل از خروج از خانه و… اشاره داشته باشیم.

البته برخی از افراد برای تاثیرگذاری بیشتر در کنار کرم مرطوب کننده از روغن نیز استفاده می کنند.

برای استفاده از روغن به همراه کرم مرطوب کننده شما در ابتدا باید چند قطره روغن روی پیشانی ، اطراف بینی، گونه ها، چانه و گردن خود بریزید.
سپس این روغن را روی صورت خود مالش داده و در نهایت یک مرطوب کننده روی روغن بزنید تا پوست صورت شما در تمامی طول زمان روتین در معرض با چربی باشد و خشکی خود را از دست دهد.

5 ــ کرم ضد آفتاب

زمانی که صحبت از روتین مراقبت پوست چرب می شود. استفاده از آبرسان، کرم مرطوب کننده، کرم لایه بردار به عنوان یک روتین کامل شمرده می شود. اما کرم ضدآفتاب به دلیل تاثیر بسیار زیاد بر روی سلامتی و زیبایی پوست به عنوان یک روتین جداگانه و بسیار مهم شناخته می شود.

کرم ضدآفتاب برای پوست های خشک به عنوان فاکتور محافظت از آفتاب و اشعه های بسیار خطرناک است که باعث پیری زودرس و خشکی پوست می شود.

کرم ضد آفتاب در دو نمونه بدون رنگ و بارنگ ارائه می شود. تا افراد متفاوت با توجه به نیازهای آن را خریداری کنند.
نمونه بدون رنگ برای آقایان نیز مناسب است. همچنین می توانند قبل از خروج از خانه برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و پیری زودرس پوست از ان استفاده کنند.

اگر از کرم ضدآفتاب استفاده می کنید، باید به این نکته دقت داشته باشید که کرم ضدآفتاب اثر خود را بعد از عرق کردن و همچنین پس از شنا کردن از دست می دهد.
به همین دلیل پیشنهاد می کنیم پس از برخورد کرم با آب یا عرق کردن پوست خود را شستشو دهید و دوباره از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

6 ــ استفاده از کرم لایه بردار

کرم لایه بردار یکی از اصلی ترین محصولات مورد استفاده در روتین مراقبت پوست خشک شمرده می شود. اما در استفاده از کرم لایه بردار باید دقت داشته باشید که کرم لایه بردار تنها هفته ای یکبار باید در روتین شما انجام شود.
در غیر این صورت می تواند آسیب رسان به پوست و حتی باعث تحریک پوست در ترک و پوسته پوسته شدن باشد.

کرم لایه بردار به صورت کلی می تواند سلول های مرده روی پوست شما را از بین برده و باعث ایجاد بافت جدید و سلول های جدید روی پوست شما باشد.
با گذر زمان مداومت در استفاده از کرم لایه بردار در روتین پوست خشک شما مشاهده کننده از بین رفتن کدر بودن و بافت های مرده پوست خواهید بود.

در صورتی که پس از استفاده از کرم لایه بردار با خشکی پوست مواجه شدید حتما از آبرسان استفاده کنید. تا پوست شما را تقویت کند و کمک کننده رشد سلول های جدید در پوست شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه