روش‌های جلوگیری از پیری پوست

روش‌هایی جلوگیری از پیری پوست امروزه یکی از چالش‌های مهمی می ‌باشد که شما می‌توانید از طریق استفاده از کرم صورت، لوسیون بدن، کرم مرطوب‌کننده، آبرسان، ضدچروک و…. به درمان آن بپردازید.

حتماً دو نفر هم سن و سال را دیده‌اید که پوستشان از نظر جوانی و شادابی بسیار متفاوت است. شاید از خود پرسیده باشید که چرا پوست یک نفر دارای چین و چروک و خطوط ریز است و پوست دیگری صاف و یکدست است. مقاله زیر را بخوانید تا بدانید غیر از وراثت چه چیز‌هایی باعث پیری زودرس پوست ما می‌شود و روش‌هایی جلوگیری از پیری پوست به صورت کامل توضیح داده شده است.

بهترین روش‌های جلوگیری از پیری پوست

۱. لکه‌های پوستی

لکه‌های روی صورت و دست‌ها نشانه‌ای از پوست ناسالم است. اشعه ماوراء بنفش خورشید این لکه‌ها را ایجاد می‌کند. اشعه ماوراء بنفش از دوران کودکی و نوجوانی به پوست شما آسیب می‌رساند. این تابش باعث ایجاد دو رنگ پوست و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی آن می‌شود.
بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد لکه روی پوست استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب و آبرسان از دوران کودکی است. البته در انتخاب کرم ضد آفتاب با طیف وسیع دقت کنید. این نوع ضد آفتاب از پوست شما در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت می‌کند. فراموش نکنید.
البته بسیاری از افراد تصور دارند که استفاده از کرم صورت، لوسیون بدن، کرم مرطوب‌کننده، آبرسان، ضدچروک و…. در سن بالا دیر است و پس از ایجاد لکه‌های پوستی فایده‌ای ندارد اما هیچ وقت برای شروع استفاده از ضد آفتاب، کرم صورت، لوسیون بدن، کرم مرطوب‌کننده، آبرسان، ضدچروک و…. دیر نیست!
همچنین برای از بین بردن لکه‌هایی که قبلاً روی پوست شما ایجاد شده می‌توانید از کرم‌های لایه بردار و روشن‌کننده مناسب استفاده کنید.

2. ویتأمین C

ویتأمین c نیز قادر به از بین بردن لک‌های روی پوست شما هستند. علاوه بر این از ایجاد لکه‌های جدید روی پوست شما جلوگیری می‌کنند. استفاده از ویتأمین C و ویتأمین‌های طبیعی و مصنوعی لکه‌های موجود را از بین می‌برد. همچنین از ایجاد لکه‌های جدید نیز جلوگیری می‌کند.

۳. چین و چروک بعد از لک

همانطور که می‌دانید چین و چروک پوست یکی از رایج‌ترین نشانه‌های پیری پوست است. اطراف چشم‌ها، پیشانی و گاهی لب‌ها اولین قسمت‌هایی از پوست هستند که چروک می‌شوند. عاداتی مانند سیگار کشیدن، اخم کردن زیاد، به هم زدن لب‌ها یا خوابیدن به یک طرف صورت خطوط ریز روی پوست ما ایجاد می‌کند. به این خطوط خطوط احساسی نیز گفته می‌شود. حال اگر کلاژن و الاستین کافی در پوست ما وجود نداشته باشد، این خطوط عمیق می‌شوند و ثابت می‌مانند. الاستین و کلاژن باعث می‌شود پوست ما در برابر این چین و چروک‌ها مقاوم شود. البته قابل ذکر است که شما برای رفع چین و چروک پوست می‌توانید از کرم صورت ، لوسیون بدن، کرم مرطوب‌کننده، آبرسان، ضدچروک و…. استفاده کنید.

کلاژن چیست

برای آشنایی بیشتر با روش‌هایی جلوگیری از پیری پوست بهتر است با کلاژن نیز آشنا شوید. کلاژن فیبر‌های پروتئینی است که مسئول انعطاف‌پذیری، استحکام و یکپارچگی پوست ما هستند. 

افزایش سن، سیگار کشیدن و عدم مراقبت از پوست در برابر آلودگی هوا و نور خورشید باعث کاهش تولید کلاژن در بدن ما می‌شودو در نتیجه پوست ما به راحتی چروک می‌شود.

یکی از راه‌های مؤثر برای جلوگیری از پیری پوست، چین و چروک و لکه‌های تیره روی پوست استفاده از سرم ویتأمین C، کرم صورت، لوسیون بدن ، کرم مرطوب‌کننده، آبرسان، ضدچروک و…. است. این سرم‌ها تولید کلاژن و الاستین را افزایش داده و با لایه‌برداری پوست را جوان می‌کنند.

فروشگاه لوازم آرایشی چک و چونه

4. استرس نداشته باشید

حذف کامل استرس از زندگی تقریباً غیرممکن است، اما برای حفظ زیبایی خود، باید عضلات پیشانی خود را شل کنید! چون وقتی استرس دارید معمولاً اخم می‌کنید و پیشانی خود را جمع می‌کنید. از طرفی این چین و چروک‌ها باعث افزایش استرس و پیری زودرس می‌شود. 

اخم کردن، خنده، تعجب یا سایر حالت‌ها عضلات صورت را منقبض می‌کند. اگر از عضلات خاصی بیش از حد استفاده شود، خطوط مربوط به آن عضله رنگارنگ و دائمی می‌شود.

هر بار که عضلات صورت خود را حرکت می‌دهید، پوست شما کمی چروک می‌شود. این چین و چروک‌ها در جوانی به سرعت از بین ‌می‌روند، اما با افزایش سن و کاهش سرعت تولید سلول‌های جدید، چین و چروک‌ها نیز به تأخیر می‌افتند و گاهی دائمی می‌شوند. 

حتماً در زیر نور آفتاب از عینک آفتابی استفاده کنید تا به چشمان خود فشار نیاورید. همچنین اگر چشمان شما ضعیف است، حتماً به پزشک متخصص برای تهیه عینک مناسب مراجعه کنید. از اخم کردن خودداری کنید. همچنین درکنار دوری از استرس می‌توانید از کرم صورت، لوسیون بدن، کرم مرطوب‌کننده، آبرسان، ضدچروک و…. نیز استفاده کنید.

۴. استفاده از کرم صورت، لوسیون بدن، کرم مرطوب‌کننده، آبرسان، ضدچروک و….
استفاده از کرم صورت، لوسیون بدن، کرم مرطوب‌کننده، آبرسان، ضدچروک و…. پوست خشک را تسکین می‌دهند و می‌توانند به طور موقت چین و چروک‌ها را پنهان کنند.

مرطوب‌کننده‌ها صورت‌هایی که کمتر چرب هستند و اغلب حاوی گلیسیرین هستند را آبرسانی می‌کنند. 

کرم‌های لایه بردار با از بین بردن سلول‌های مرده پوست می‌توانند ظاهر پوست پیر را بازگردانند و مشکل پیری صورت را برطرف کنند.

استفاده از کرم صورت و لوسیون

6. صورت خود را دو بار در روز بشویید!

علاوه بر استفاده از کرم صورت، لوسیون بدن، کرم مرطوب‌کننده، آبرسان، ضدچروک و…. شستن و تمیز کردن روزانه پوست در تمام دوران زندگی ضروری است، اما پس از ۳۰ سالگی باید این عادت رفتاری را بیش از پیش رعایت کنید. برای تمیز کردن و شستن صورت از یک پاک‌کننده ملایم مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید. انواع پوست‌های چرب، خشک، معمولی و مستعد آکنه به پاک‌کننده مناسب نیاز دارند.

پاک‌کننده‌های ملایم صورت را از چربی‌ها و آلودگی‌های روزانه پاک کرده و آرامش و رطوبت را به پوست شما باز می‌گرداند. همچنین حتماً قبل از خواب صورت خود را از هرگونه آلودگی و لوازم آرایشی پاک کنید. بنابراین، برای پاک کردن سموم، مواد زائد آرایشی و آثار کرم‌های مختلف پوستی از صورت خود با یک پاک‌کننده سبک نیاز دارید.

استفاده از مرطوب‌کننده

7. استفاده از مرطوب‌کننده را فراموش نکنید

همانطور که گفته شد استفاده از کرم صورت، لوسیون بدن، کرم مرطوب‌کننده، آبرسان، ضدچروک و…. بسیار مهم است اما مرطوب‌کننده در لیست ضروری‌ترین انواع کرم‌های پوست قرار دارد و برای داشتن چهره‌ای شاداب و جوان حتی بعد از ۳۰ سالگی باید استفاده از آن را در اولویت قرار دهید.

قابل ذکر است که سرم‌های آبرسان نمی‌توانند جایگزین کرم‌های مرطوب‌کننده شوند و در صورت استفاده از سرم نباید استفاده از مرطوب‌کننده را از عادات روزانه خود حذف کنید. 

اکثر کرم‌های مرطوب‌کننده حاوی هیالورونیک اسید هستند و این ماده قدرتمند تأثیر زیادی در حفظ رطوبت پوست دارد.

هر روز از کرم مرطوب‌کننده مناسب پوست خود استفاده کنید. 

کرم‌های مرطوب‌کننده رطوبت پوست را به دام میاندازند، از خشکی پوست جلوگیری می‌کنند و ظاهری شاداب به آن می‌بخشند.

8خواب کافی داشته باشید

علاوه بر استفاده از کرم صورت، لوسیون بدن، کرم مرطوب‌کننده، آبرسان، ضدچروک و…. دقت به خواب کافی بسیار مهم است. هنگام خواب زیاد فعال نیستید، اما پوست شما بسیار فعال است. سعی کنید ۷ تا ۸ ساعت در طول شب بخوابید تا فعالیت بازسازی پوست شما بهینه شود و پوست زمان کافی برای بازسازی داشته باشد. با این کار صبح که از خواب بیدار می‌شوید پوستی شفاف و درخشان خواهید داشت. بر اساس مطالعات خواب، علاوه بر سیاهی و کیسه‌های زیر چشم، خواب کافی به زندگی کمتر نسبت داده شده است.
کمبود خواب بر سلول‌های پوست تأثیر می‌گذارد. فشار وارد می‌کند و تولید سلول‌های جدید را مختل می‌کند. خواب کافی، به خصوص در شب، حلقه‌های سیاه زیر چشم را از بین می‌برد و رنگ و بافت پوست شما را بهبود می‌بخشد. یکی از بهترین روش‌های جوانسازی پوست که هم لذت بخش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه