در ین مقاله از چک و چونه به نحوه ترمیم موی دکلره شده می پردازیم با ما همراه باشید.

دکلره نمودن یکی از روش‌های زیبا نمودن مو در دنیا شناخته شده است که توسط بانوان بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. حتی امروزه در برخی جوامع دیده می‌شود که آقایان نیز از این روش زیباسازی برای موهای خود استقبال می‌نمایند.
جدا از اینکه دکلره با تنوعی که در انوع رنگ ها و ایجاد مدل‌های مختلف داشته نقش اثرگذاری در زیبایی چهره ایجاد میکند، اما بلحاظ بهداشتی موهای سر را دچار آسیب دیدگی می‌نماید. شدت و ضعف این آسیب دیدگی متفاوت است و گاها شاید اصلا مشهود نباشد، اما باید توجه داشت اگر این اتفاق افتاد چگونه می‌توان با استفاده از روش های ترمیمی به جبران آسیب پرداخت؟
رنگ مو بخاطر مواد شیمیایی که در ترکیبات خود دارد دقیقا خلاف نیاز مو عمل می‌کند. موها و پوست سر ذاتا نیاز به رطوبت و چربی در حد معمول دارند، اما مواد شیمیایی داخل مو بخاطر اینکه اثر کافی در ایجاد رنگ مورد نظر داشته باشد این نیاز مورا کاملا از بین برده و موجب خشک شدن و آسیب دیدگی آن‌ها می‌گردد.
در ادامه با روش هایی آشنا خواهیم شد که در کنار دکلره نمودن و زیبایی موها به سلامت و درمان موی آسیب دیده کمک می‌کند.

ترمیم موی دکلره شده

ترمیم نمودن مو قبل از انجام دکلره

لازم است همان اندازه که به تنوع رنگ و زیبایی موهای خود اهمیت می‌دهیم حفظ سلامت پوست و موی سر برایمان از درجه اهمیت بالاتری برخوردار باشد. همه ما نسبت به موهای خود شناخت داریم و می‌دانیم که درصد آسیبپذیری آن‌ها تا چه اندازه است. اگر موهای خشک و مجعد دارید و از طرفی علاقه مند به دکلره کردن موی خود هستید لازم است قبل از انجام این کار ابتدا به پزشک مراجعه نموده و یا توسط یک مشاوره خبره پوست و مو روش درمانی موهای خود را شروع کنید؛
آنگاه پس از احیای موی خود اقدام به انجام دکلره نمایید. بطور مثال مشاوران پوست و مو تاکیید دارند اگر قصد انجام دکلره مو داریم حتما حداقل دوماه قبل از اقدام به این کار، موهای خود را توسط روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون و روغن نارگیل که مکمل مغذی برای پوست سر و موها هستند تقویت نموده و سپس با اطمینان از تغذیه موهای خود و از بین رفتن خشکی و یا احیانا موخوره اقدام به دکلره نمودن نماییم. تقویت مو توسط زرده تخم مرغ های محلی و ارگانیک نیز از جمله نکات تقویتی می‌باشد.

آب رسانی مفید جهت ترمیم موهای دکلره

کوتیکول موجود در پوست سر موجب رطوبت پوست سر و در نتیجه نرمی موها می‌شود. زمانی که موها دکلره می‌شود این مواد موجود در سر، خود به خود از بین می‌رود و این امر سرآغاز خشکی و بی حالت ماندن موها می‌باشد. اگر چه شرکت‌های تولیدی محصولات بهداشتی پوست و مو، آبرسان های بسیار خوب و مرغوبی را جهت ترمیم موهای دکلره شده شاخته اند، اما بهترین آب رسان ها از طریق آب رسان های دست ساز خانگی تهیه می‌شوند.
عصاره گیاه رزماری از جمله آبرسان های کاملا قابل دسترس است که به راحتی در خانه قابل درست کردن می‌باشد. در محصولات تولیدی کارخانجات بهداشتی نیز انواع مختلفی از کرم‌های آب رسان و ماسک مو را داریم که در فرمولاسیون خود نرم کننده‌های قوی و مواد پروتئینی بسیار اثرگذاری را دارند.
بهترین روش پروتئینتراپی برای موهای دکلره شده استفاده از ویتامین‌های پروتئینی که به شکل سرم مو و یا ماسک مو با برندهای کاملا معتبر در بازار عرضه میشوند می‌باشد. سرم های دست ساز طبیعی نیز که با عصاره گیاهان ساخته می‌شوند یامثلا استفاده از لعاب حاصل از برنج آبکش شده بهترین آب رسان کم هزینه و اثرگذار می‌باشد.

چگونه موی دکلره شده ترمیم میشه

مطالب پیشنهادی: ترند آرایش پاییزه 

ساخت ماسک موهای خانگی جهت ترمیم موهای دکلره شده

از جمله موادی که نه تنها برای ترمیم موی دکلره شده بسیار ضروری و مفید است بلکه برای سایر موهایی که از خشکی برخوردارند مفید بوده و یا اینکه برای حفظ لطافت مو نقش مؤثری دارد، این است که از ماسک موهای خانگی با مواد تشکیل دهنده طبیعی و ارگانیک استفاده شود. کاربردیترین و اثرگذار ترین ماسک مو خانگی که خاصیت فوق العاده ای از نظر دارویی دارند روغن‌های عصاره شده از گیاهان بسیار مفیدی همچون زیتون، نارگیل، کنجد و نیز عصاره گیاه رزماری می‌باشد.
بطور نمونه توصیه شده کسانی که از خشکی و زبری موهای دکلره خود ناراحت هستند بطور مداوم از روغن زیتون به عنوان ماسک مو استفاده نمایند و اجازه دهند ساعاتی از شب این روغن روی تارهای مو باقی مانده و جذب پوست سر گردد.
همچنین افرادی که دوست دارند موهای دکلره شده آن‌ها درخشنده و براق به نظر آید، استفاده از ماساژ مو توسط روغن نارگیل را به هیچ وجه ترک ننمایند. استفاده از ماسک موی ترکیب شده از عسل و روغن نارگیل علاوه بر خاصیت آب رسانی موجب تقویت پوست سر می‌گردد. همچنین ماسک مویی که از ترکیب سفیده تخم مرغ با این روغن شفابخش ساخته میشود همچون دارویی است که موی دکلره شده را به سرعت سرپا می‌کند.

سشوار و شامپوی غلیظ دو آسیب زننده جدی به موهای دکلره شده

زمانی که موها دکلره می‌شوند تارهای مو نازک شده و شکنندگی بیشتری پیدا می‌کنند؛ در نتیجه از هر عاملی که اثر مستقیم در ایجاد شکنندگی بیشتر روی موها دارند باید پرهیز شود. از جمله نکاتی که پزشکان پوست و مو تاکیید دارند این است که پس از دکلره باید میزان استفاده از شامپو را برای شستشوی موی نسبت به قبل از دکلره به حداقل رسانید. بخصوص شامپوهایی که غلظت بیشتری دارند موجب خشک شدن پوست سر گشته و چربی طبیعی ساقه‌های مو را به حداقل می‌رساند و در نتیجه موجب شکنندگی بیشتر مو می‌شود.

موی دکلره شده

مطالب پیشنهادی: کاربرد ژل ابرو 

همچنین شستشوی مو با آب کلر دار نیز اثر مخربی برای موهای دکلره شده و رنگ شده دارد. باید حتی المقدور از استحمام با این نوع آب جلوگیری نموده و در صورت استفاده حتما از آب رسان و نرم کننده استفاده نمود.
نکته دیگر برای موهای دکلره، آسیبی است که حرارت به موی سر وارد می‌کنند. سشوار کشیدن بویژه با حرارت داغ و مستقیم، آسیب بسیار سریع و جدی به موهای دکلره شده می‌زند و خشکی مو را دوچندان می‌نماید. خشک شدن مو موجب ریزش و حالت پودری شدن تارهای مو گردیده و در نتیجه برای موها چاره‌ای جز کوتاه شدن باقی نخواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه